18 січня 2019 року у приміщенні Регіонального представництва Консультативної Місії Європейського Союзу (КМЄС) в м. Одесі відбулася робоча зустріч представників суддівського корпусу, адвокатури та КМЄС, в якій взяли участь представники Ради адвокатів Одеської області та Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області

На зустрічі під головуванням радника-тренера з питань верховенства права Саймона Ван Дер Шенка, заступником голови Апеляційного суду Одеської області Андрієм Дрішлюком, який також є одним з авторів Проекту, були презентовані процедурні правила організації кримінального судочинства в одеських судах.

Учасники обговорили необхідні умови ефективності судового захисту: добросовісне здійснення учасниками судового розгляду встановлених законом прав та обов’язків та сприяння судом їх здійсненню іншими учасниками процесу, а також дотримання етичних норм.

Здійснюючи свою діяльність на професійній основі, органи прокуратури, адвокатури та суду зобов’язані демонструвати і пропагувати високі стандарти процесуальної поведінки, у зв’язку з чим вважають за необхідне визначити та дотримуватись спільних правил щодо здійснення процесуальних правил та обов’язків в тій частині, в якій вони прямо не врегульовані законом.

У Проекті правил організації кримінального судочинства, представленим на обговорення, зазначені його загальні засади, а саме: щодо підготовчого судового засідання та судового розгляду.

Зокрема, було наголошено, що:

  • учасник судового процесу, який не може з’явитися на судове засідання, зобов’язаний у певні строки повідомити про це суд;
  • суд може встановити регламент для виступів учасників судового засідання;
  • виклик до суду підозрюваних, обвинувачених та потерпілих може бути здійснений через SMS-повідомлення;
  • обвинувальний акт у кримінальному провадженні, в якому до одного з підозрюваних застосовані запобіжні заходи у виді тримання під вартою або домашнього арешту, має бути переданий до канцелярії суду не пізніше ніж за 7 днів до закінчення строку дії запобіжного заходу;
  • у випадках складності провадження проводиться відкрита професійна нарада, на якій мають бути присутні всі представники та захисники. За результатами проведеної наради всі присутні підписують протокол, в якому визначений графік судових засідань із вказівкою на перелік процесуальних дій та відповідні стадії провадження;
  • замість оголошення обвинувального акту прокурор може виступити з викладом, доступним як для професійного юриста, так і для звичайного громадянина, про обставини правопорушення, кваліфікацію дій обвинуваченого і мету дій прокурора в судовому процесі та інші правила.

Наразі проект Правил буде обговорений в адвокатській спільноті.

Заступник голови Ради адвокатів Одеської області Андрій Костін, коментуючи цю подію, зазначив:

«Керівництво Ради адвокатів Одеської області з самого початку підтримало саму ідею стандартизації процесів відправлення правосуддя, особливо з точки зору вирішення проблемних організаційних питань. Не завжди процесуальне законодавство надає відповіді на всі питання організації процесу, багато ситуацій віднесено до дискреційних повноважень судів і це може викликати різне, або навіть протилежне вирішення тих самих питань в різних судах, що приводить навіть до конфліктів та взаємних скарг. Наше завдання в рамках цього проекту створити стандарти в форматі «softlaw», за якими домовляться діяти всі учасники кримінального процесу. Це буде сприяти покращенню комунікації між всіма учасниками системи правосуддя, підвищить довіру між ними та загалом до нас з боку суспільства. Ми дуже вдячні нашим колегам суддям, які ініціювали та розробили цей проект за допомоги КМЄС в м. Одесі та будемо активно включатися до роботи».

Наразі координатором від Ради адвокатів Одеської області є член РАОО Олександр Козлов, від системи БПД – директорка Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області Світлана Клішина.

Рада адвокатів Одеської області.

2222333331111