20 липня – 20 жовтня 2018 року в Одесі Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Ради адвокатів Одеської області в рамках проекту співпраці із Радою Європи було проведено курс навчання за темою: «Вступ до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод» за освітньою програмою Ради Європи з навчання представників юридичних професій HELP

Курс проводився сертифікованими експертами Ради Європи та Національної асоціації адвокатів України в рамках проекту «Посилення імплементації європейських стандартів прав людини в Україні» ( Council of Europe Project «Enhancing implementation of the European human rights standards in Ukraine»).

Європейська Конвенція з прав людини є міжнародним договором, однак на відміну від інших міжнародних договорів, має свої особливості, насамперед, у тому, що на її підставі запроваджено систему наднаціонального контролю держав – членів Ради Європи за імплементацією європейських стандартів прав людини на внутрішньодержавному рівні.

Положення Конвенції є високоабстрактними стандартами правопорядку, що гарантують мінімальний обсяг прав, дотримання яких покладається на держави-учасниці. Адвокатура робить найважливіший внесок у справу захисту прав людини і впровадження справедливого правосуддя.  Тому адвокатам в першу чергу слід розуміти та вірно застосовувати у своїй діяльності положення Конвенції, що враховується Національною асоціацією адвокатів України при створенні навчальних програм та тренінгів.

«Вступ до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод», як і інші курси Ради Європи HELP, розроблений у формі очно-заочного навчання, що передбачають проведення вступного тренінгу, дистанційного опанування матеріалу учасниками на платформі Moodle, та заключної сесії у формі тренінгу.

Тренінги проводяться за методологію HELP – із застосуванням інтерактивних методів навчання дорослої високопрофесійної аудиторії та з урахуванням кращого світового досвіду навчання представників юридичної професії. Окрім міні-лекцій та презентацій групам надаються завдання за реальними кейсами, влаштовується mootcourt – пробне судове засідання, проводяться тестування за навчальними фільмами та відеороликами.

Дистанційне навчання дає змогу фаховій практикуючій аудиторії – адвокатам та представникам інших юридичних професій – навчатися та підвищувати власну кваліфікацію у зручний для них час, обираючи на власний розсуд час, темп та матеріали для засвоєння, маючи при цьому змогу спілкуватися із тренером.

Матеріали тренінгів та дистанційного курсу надають учасникам доступ до інформації про конвенційну систему прав людини та матеріалів практики Європейського суду з прав людини, допомагає набути навички та компетентність у застосуванні європейських стандартів у повсякденній роботі адвокатів, відібранні та розумінні релевантних рішень Європейського суду. Оскільки положення Конвенції розкриваються у практичній площині рішень Європейського суду з прав людини, які допомагають глибше зрозуміти зміст та обсяг гарантованих Конвенцією прав, розуміння автономних понять, вироблених Європейським судом, задля можливості кращого засвоєння стандартів Конвенції та в подальшому кращого здійснення ефективного захисту кожного порушеного права, матеріали курсів насичені судовою практикою Європейського суду.

Такий формат навчання та навчальні ресурси HELP задовольняють особливі потреби адвокатів у навчанні і гнучкі в застосуванні у професійній діяльності. Всі курси розроблені міжнародними експертами, а потім адаптовані національними експертами з урахуванням національних правових систем для можливості кращого застосування практики Європейського суду з прав людини на національному рівні.

Адвокатам, покликанням яких є якомога кращий захист прав людини, цей курс допомагає засвоїти матеріал для його ефективного практичного застосування у щоденній роботі.

На курс у м. Одеса було підписано 30 учасників, серед яких адвокати, помічники адвокатів, стажисти та науковці. Враження адвокатів, що відвідали курс:

Кирило Юхно, адвокат: «Тренінг за програмою HELP залишив найкращі враження. Починаючи від актуальності теми тренінгу та рівня компетенції тренерів і закінчуючи неформальним спілкуванням між учасниками за кавою – все було дуже цікаво та організовано на найвищому рівні. Вважаю, що Конвенція 1950 року та практика ЄСПЛ – це новий вектор руху нашої правозастосовної практики, а тому ці знання дуже корисні практикуючим юристам. На мою думку, чим більше буде подібних заходів, тим швидше у суспільстві ствердиться повага до прав людини, і наша держава стане справді правовою».

Віра Михайленко, адвокат: «Застосування конвенційних стандартів в національній судовій практиці не втрачає своєї актуальності, що зумовлює інтерес до таких заходів. Тренінги було проведено на досить високому рівні. Цікаві кейси, актуальні теми, жваві обговорення, смачна кава в поєднанні з гостинністю одеських колег, літом та бабиним літом Одеського узбережжя сприяли засвоєнню важливої інформації».

Гання Душкова, стажист адвоката: «Від курсу та тренінгів лишилися позитивні враження та емоції. Відкриті до аудиторії, кваліфіковані та досвідчені у своїй справі доповідачі, цікаві доповіді та презентації, приємна атмосфера. Із цього приводу бажаю висловити щиру подяку організаторам за надану можливість пізнати нове та підвищити свій кваліфікаційний рівень. Дуже сподіваюсь, що такі тренінги будуть проводитися частіше і по різних галузях права, з урахуванням спеціалізації».

Якісні тренінги призводять до якісного покращення представництва та захисту інтересів клієнтів. Проведення курсів, таких, який проводився в Одесі, лише розпочато.