Шановні колеги,
Під час семінару «2024. Оподаткування адвокатської діяльності», що пройшов 12 квітня 2024 року, адвокатами ставилися питання щодо оподаткування адвокатської діяльності.
Враховуючи чималу кількість питань та обсяг відповідей на них, останні надаємо у декілька публікацій.
На частину питань ми вже публікували відповіді.
Будь ласка, див. частину першу відповідей за посиланням:
Сьогодні, шановні колеги-адвокати, до Вашої уваги частина другу відповідей на питання.
- Питання:
«Зорієнтуйте, буд-ласка. Якщо особа має свідоцтво про зайняття адвокатською діяльністю, але не здійснює незалежну професійну діяльність, і не зареєстрована, як ФОП, або самозайнята і т.п. Чи зобов’язана вона платити ЄСВ?»
Відповідь:
Ні, не зобов`язана.
Обґрунтування:
Закон:
До платників ЄСВ належать особи, які провадять незалежну професійну діяльність, в тому числі адвокатську діяльність, та отримують дохід від цієї діяльності (п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VI (далі – Закону «Про ЄСВ»).
Правові висновки Верховного Суду (у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду):
Адже наявність в особи свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю лише посвідчує її право як адвоката на здійснення незалежної професійної діяльності, однак не є доказом безпосереднього здійснення адвокатської діяльності та отримання від такої діяльності доходу. (постанова від 27.05.2020р у справі № 500/576/19, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/89488836)
*
- Питання:
«Якою саме нормою передбачено, що адвокат АО зобовʼязаний сплачувати ЄСВ, а адвокат, який займається діяльністю індивідуально-може не сплачувати?»
Відповідь:
Адвокати, які провадять незалежну професійну діяльність (адвокати-індивідуали), мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану.
Правова підстава: пп.9-19 Розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VI (далі – Закону «Про ЄСВ»).
*
- Питання:
«Підкажіть будь ласка, якщо за звітний період не було доходу,необхідно подавати 0-ву звітність?»
Відповідь:
У наведеному випадку особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та обліковується у такому статусі в контролюючому органі, не має обов`язку подавати податкову звітність у разі дотримання 2 умов у звітньому періоді: (1) відсутність доходу як від незалежної професійної діяльності так і інших доходів з джерел їх походження з України та іноземних доходів; 2) відсутність інших показників, які підлягають декларуванню, зокрема, витрат під час провадження незалежної професійної діяльності або майна, що підлягає декларуванню (наприклад, нерухомого майна).
Обґрунтування:
Правова підстава:
Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Податковим кодексом України звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
178.4. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також іноземці та особи без громадянства, які стали на облік у контролюючих органах як самозайняті особи та є резидентами, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи (п.178.4 ст.178 ПКУ).
Навіть ця норма не змінює відповіді:
179.2. Відповідно до ПКУ обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, крім випадків, коли подання податкової декларації прямо передбачено ПКУ(прим. авт. – це випадки згідно п.178.4 ст.178 ПКУ та п.49.2 ст.49 ПКУ), якщо такий платник податку отримував:
доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з цим Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;
доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;
доходи у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 цього Кодексу.
Також податкова декларація не подається у випадках, прямо передбачених ПКУ. (прим. авт. – це випадки згідно п.49.2 ст.49 ПКУ)
У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень ПКУ, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені цим пунктом.
Застереження.
Як вже вище зазначалося у відповіді на питання 2), адвокати, які провадять незалежну професійну діяльність (адвокати-індивідуали), мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану.
При цьому розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до вищенаведеного правила першого ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Чи мається на увазі право не подавати такий розрахунок у складі податкової декларації? Це вопрос тлумачення. Вважаємо, що «так». Адвокат у такому випадку має право не подавати додаток ЄСВ 1 до податкової декларації про майновий стан і доходи, навіть з заповненими нулями.
Правова підстава: пп.9-19 Розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VI
*
Відповіді підготовлені відповідно до законодавства та практики його застосування станом на 10.05.2024р.
головою Комітету з питань податкового права
при Раді адвокатів Одеської області
Максимом Кварацхелія.
*
ВАЖЛИВО:
Інформацію про алгоритм вступу до складу членів Комітету можна отримати за посиланням:
До уваги адвокатів! Розпочинає активну роботу Комітет з питань податкового права Ради адвокатів Одеської області!
До уваги адвокатів! Розпочинає активну роботу Комітет з питань податкового права Ради адвокатів Одеської області!