Увага! Декларуємо доходи за 2022 рік

Декларуємо доходи за 2022 рік

У фізичної особи, яка перебуває на обліку як самозайнята особа та проводить незалежну професійну діяльність (навіть якщо в такому статусі фізична особа була не весь рік і незалежно від одержання доходів п.178.4 ПКУ), виникає обов’язок надати декларацію про доходи за звітний 2022 рік.

Звільняються від декларування самозайняті особи, якщо такі фізичний особи перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року, окрім того також звільняються мобілізовані на військову службу або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими станом воєнного часу під час особливого періоду (п. 25 підрозділу 10 р ХХ ПКУ).

Кінцевий строк надання декларації за 2022 рік – 29 квітня тобто до 1 травня 2023 року.

Для звітування за 2022 рік застосовуємо форму, затверджену наказом № 859, з урахування змін, внесених наказом № 146 та № 160.

Декларацію про доходи належить надавати до контролюючого органу за своєю податковою адресою. За місцем реєстрації фізичної особи згідно паспортних даних, за якими її взято на облік у контролюючому органі.

Подати декларацію до податкового органу можна в будь-який із способів, а саме:

особисто, або через уповноважену на це особу;
надіслати поштою з повідомленням про вручення з описом вкладення (декларацію треба відправити не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного терміну надання);  
в електронній формі з накладенням електронного цифрового підпису.

Для відображення сум доходів одержаних самозайнятими особами (адвокатами) в декларації призначено рядок 10.12

Перш ніж заповнювати відповідний рядок декларації, потрібно заповнити додаток Ф 2 до Декларації.

Особам які провадять незалежну професійну діяльність потрібно пам’ятати про необхідність подання додатка ЄСВ, де буде визначено зобов’язання зі сплати єдиного внеску за 2022 рік.

Сума ЄСВ за місяці із січня по вересеньмінімально складає 1430 грн., максимально 21450 грн. З жовтня по грудень – мінімально 1474 грн, максимально 22100 грн.

?Слід пам’ятати, що законом України № 2166 «Про збір та облік ЄСВ…» визначено, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність за трудовим договором, отримуючи щонайменше мінімальну заробітну плату, з якої роботодавець сплачує ЄСВ, звільняється від сплати ЄСВ за себе, як особу, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Крім того, якщо раніше самозайняті особи не отримували доходів, були зобов’язані сплачувати мінімальний розмір ЄСВ, то законом  № 2166 замінили слово «зобов’язані» на «мають право».

Відтепер, якщо у адвокатів не має доходів, вони можуть не сплачувати ЄСВ.

Також не сплачують ЄСВ адвокати-самозайняті особи пенсіонери за віком чи за вислугою років.

При подачі Декларації необхідно фіксувати усі одержані вами впродовж року доходи (оподатковувані і неоподатковувані).

*

Головний бухгалтер Ради адвокатів Одеської області

Ієвенко Світлана Тимофіївна.