За доброю традицією захід зібрав правників не тільки південного регіону, а й з усієї України, щоб зустріти оксамитовий сезон біля моря та поговорити про найактуальніше у юридичній практиці.
У вступному слові Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України, та Йосип Бронз, адвокат, голова Ради адвокатів Одеської області, подякували гостям, доповідачам та партнерам за участь у заході, анонсували найважливіші аспекти та закликали проводити такі форуми щонайменше двічі на рік.
Обговорення почали з останніх тенденцій судової практики та новел процесуальних кодексів. Судді, що брали участь у панельній дискусії, обговорили особливості формування судової практики при розгляді цивільних справ в умовах оновлення процесуального законодавства; поняття і види судової юрисдикції в адміністративному процесі, зокрема, критерії розмежування судової юрисдикції; останні тенденції судової практики з питань предметної та суб’єктної юрисдикції господарських судів; застосування процесуальних фільтрів в суді касаційної інстанції; особливості процесуального представництва в суді апеляційної та касаційної інстанції та правові позиції ВП ВС та КГС ВС тощо.
Цікаву думку висловив Володимир Петренко, суддя Київського районного суду міста Одеси: судовій реформі не вистачає стабільності, одна з основних проблем судової системи – нестабільність законодавства та низька якість нормативних актів. На судовій владі лежить обов’язок привести нормативні розбіжності до спільного знаменника. Галина Діброва, суддя Одеського апеляційного господарського суду, оптимістично запевнила, що ніякого колапсу в судовій системі не буде.
Після короткої перерви на каву та питання у кулуарах, перейшли до обговорення проблематики морського та портового права. Юристи південного регіону ділились своїм практичним досвідом вирішення проблемних питань міжнародних перевезень, кейсами з судової практики щодо арешту морських суден в Україні та розповідали, як вирішити проблему залежаних вантажів у портах.
Другу половину дня присвятили темі бізнесу. Досвідчені консультанти та керівники юридичних фірм надали цінні практичні поради як ефективно захистити свій бізнес: протидіяти рейдерству, захиститися від санкцій, проводити внутрішні розслідування та не доводити конфліктні ситуації до суду.
Особливий інтерес аудиторії викликало питання компенсації збитків, понесених бізнесом внаслідок незаконного застосування санкцій. На думку експертів, наразі перспективи такої справи оцінити складно.
Поговорили про рейдерство: чим сьогоднішнє чорне рейдерство якісно відрізняється від рейдерства до 2014 року, які ризики воно несе та які сучасні способи ефективної боротьби радять експерти (відповіді – у презентації Максима Андрєєва, керуючого партнера AS Legal).
«Захист професійних прав адвокатів» – тема окремої доповіді Олександра Козлова, голови Комітету захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Одеської області.
Новий закон, поданий Президентом до ВР як невідкладний, за словами доповідача, не містить ніяких нових положень щодо захисту прав чи гарантій професійної діяльності адвокатів, тож адвокати будуть продовжувати за них боротись. Наостанок спікер звернувся до колег з проханням подумати, які є альтернативні способи захисту прав і професійних гарантій адвокатів.
Завершила форум панельна дискусія «Нові тренди юридичного бізнесу», під час якої учасники поговорили про юридичний маркетинг, Legaltech та SMM, а також визначили напрямки підвищення soft skills юриста.